ΒΟΛΛΕΥ: Ήττα για την ΑΕ Γκράβας στο τάι μπρέηκ

VOLLEY ΑΝΔΡΩΝ , , Updated

Δεν απέφυγε την ήττα η ανδρική ομάδα βόλλευ της ΑΕ Γκράβας σε αγώνα που έδωσε χθες Πέμπτη 11/12.

Η ομάδα της Γκράβας ηττήθηκε εντός έδρας με 2-3 σετ από τον ΟΦ Γέρακα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών, αλλά ο πόντος που κατέκτησε ενδέχεται να αποβεί πολύτιμος για την παραμονή στην κατηγορία, με δεδομένο ότι από τον όμιλο αυτό θα πέσει μία ομάδα στην τοπική κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά μετά από καιρό παρατάχθηκαν χωρίς απουσίες και κατά διαστήματα πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και συγκεκριμένα στο 1ο και το 4ο σετ τα οποία και κατέκτησαν με 25-23 και 25-18 αντίστοιχα.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με καλές άμυνες κατέκτησαν έστω και με δυσκολία το 1ο σετ με 25-23, όπως προαναφέρθηκε. Το 2ο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο για την φιλοξενούμενη ομάδα του Γέρακα καθώς το κατέκτησε με 12-25, εκμεταλλευόμενο τους άσους που κατέκτησε και την κακή υποδοχή της Γκράβας, που οδηγούσε σε μπλοκ. Στο 3ο σετ η ομάδα της Γκράβας έπαιξε καλύτερα, εντούτοις έχασε και το σετ αυτό με 22-25.

Στο 4ο σετ η γηπεδούχος ομάδα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και με καλές επιθέσεις, άσους από την θέση του σέρβις κατάφερε να κατακτήσει με άνεση το σετ με 25-18, εξασφαλίζοντας έτσι τον πόντο και την εξέλιξη του αγώνα στο τάι μπρέηκ.

Στο 5ο σετ όμως η ομάδα του Γέρακα ήταν πολύ καλύτερη, αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την κόπωση των γηπεδούχων από την προσπάθεια του 4ου σετ και το κατέκτησε με απόλυτα πειστικό τρόπο: 4-15. Ενδεικτικά είχε προηγηθεί με 1-10 στο σετ αυτό.

Αναλυτικά τα σετ: 2-3 (25-23, 12-25, 22-25, 25-18, 4-15)

Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Γκράβας θα είναι την ερχόμενη Πέμπτη 18/12 (21:45) με αντίπαλο την ομάδα του Ιωνικού ΑΣ σε εκτός έδρας αγώνα.